הודעה לבעלי האתר

תקופת הניסיון הסתיימה, יש ליצור מנוי דרך ממשק ניהול האתר.
האתר נכנס לרשימת המחיקה ויימחק בקרוב
לחץ כאן אם אינך זוכר את כתובת ממשק ניהול האתר שלך.
בעקבות ג'מבולוניה
 

בעקבות ג'מבולוניהGAMBOLOGNA  -סיור בפירנצה בעקבות האמן ג'מבולוניה

1.    האמן הדגול ג'מבולוניה אמנם נולד בפלנדריה, אבל הוא פעל ויצר בפירנצה מאז שנת 1553. 

2.    בסיור הוירטואלי נתחיל ברחבת כיכר הסניוריה, שם מוצב פסלו של קוזימו ה-1 דה מדיצ'י, שעיצב ג'מבולוניה.  בימי שלטונו של קוזימו ה-1 הוקמה  האקדמיה היוקרתית לעיצוב. ג'מבולוניה התמנה לחבר בכיר באקדמיה זו והפך לפסל-החצר החשוב והעסוק ביותר באותה עת, עד כדי כך שהמדיצ'ים לא הרשו לו לעזוב את פירנצה...  
                                        

3.    באותה רחבה, ליד הארמון הישן, נמצאת האכסדרה הפתוחה – 'לוג'ה דיי לאנצי'. שם יש לג'מבולוניה 2 'נציגים'.   באחד – פסל ברונזה של פרסאוס המניף את ראשה הכרות של מדוזה.  האחר – פסל שיש המתאר את 'חטיפת' הסבינות בידי בני רומא.  בשני הסיפורים המיתולוגיים מודגש מוטיב הניצחון והכוח.


LOGIA DEI LANZI   - מימין חטיפת הסבינות
                           

4.    נתקדם  מהכיכר  (לכיוון מזרח, דרך פיאצה פירנצה וצפונה לרחוב פרוקונסול). גם במוזיאון הברג'לו נמצא מיצירותיו של ג'מבולוניה, למשל – הפסל האלגורי 'הארכיטקטורה'.
                                    

5.    ....אחרי שנבקר במתחם הדתי הנהדר של פירנצה ונקיף את הדואומו, נמשיך (מזרחה) לסמטת via dei servi ונגיע למתחם הקסום של בזיליקה 'סנטיסימה אנונציאטה'.  ברחבה עצמה ניצב פסלו של פרדיננדו דה מדיצ'י הרוכב על סוס.
פרדיננדו היה בנם (החמישי) של הדוכס הגדול קוזימו ה-1 דה מדיצ'י והנסיכה אלאונורה מטולדו. קוזימו 'פרש מהתפקיד' וזמן קצר לאחר-מכן נפטר במפתיע היורש פרנצ'סקו. וכך, בשנת 1587 הפך פרדיננדו לדוכס הגדול של טוסקנה.  באותה שנה הוא נישא בחתונה מפוארת לכריסטין מלוריין, וכעבור שנה נולד להם יורש-העצר. פרדיננדו נודע כשליט נאור, מעשי ויוזם, ובעיקר - חובב אמנות  ופטרון של ג'מבולוניה.  כמובן, פסל הברונזה של פרדיננדו במרכז הרחבה, הוא מעשה ידי ג'מבולוניה. 

                      

6.    ג'מבולוניה  מת בפירנצה בגיל 79 ונקבר בקפלה שתיכנן בעצמו  באותה בזיליקה - 'סנטיסימה אנונציאטה''.  לאחרונה, הקפלה נמצאת בשיפוצים.
                                    

7.    וכעת, חידה [ניחוש]:    היכן לדעתכם נמצא מזבח-ברונזה מפואר זה?
רמז:  לא בפירנצה!

                     
 

פירוט התחנות במסלול:


 

תגובות הוסף תגובה הוסף תגובה
1.
מצויין
20/08/17 13:39
מאת: בינה ואן דר ווין
פוסט נהדר איילה
מדריכי איטליה מצווים לשיר אותו בעל פה.
תודה
 
 
דף הבית