הודעה לבעלי האתר

תקופת הניסיון הסתיימה, יש ליצור מנוי דרך ממשק ניהול האתר.
האתר נכנס לרשימת המחיקה ויימחק בקרוב
לחץ כאן אם אינך זוכר את כתובת ממשק ניהול האתר שלך.
pucci משפחת פוצ'י
 

pucci משפחת פוצ'י   אמנות, אפנה ו -משפחת פוצ'י
 
1.....ג'קופו היה מכונה ז'אקופוצ'ו, ובקיצור - פוצ'ו...  שם-משפחתו המקורי היה, כנראה, Saracini 'סרצני' – הכינוי שנתנו הרומיים לשבטים "הפראיים" המזרחיים. בתקופת מסעות-הצלב זה היה כינוי לערבים, פרסים, טורקים ומוסלמים בכלל.  ייתכן שהאב-הקדמון במשפחתו של פוצ'י היה כהה-עור... וזה מסביר את הדמות הכהה בסמל המשפחה, המופיע גם על לוח שיש זה, כפי שיוסבר בהמשך.
                                          

2. ג'קופוצ'ו חי בפירנצה במאה ה-13 ונודע בכישרונו ליישב סכסוכים.   מאחר ובני פוצ'י השתייכו לסיעת ה-guelph -  הם גורשו מהעיר כאשר הגיבלינים שלטו, ובתי הגוולפים נהרסו.  אך בהמשך המצב התהפך: הגוולפים חזרו לעיר, הגיבלינים גורשו סופית, ומשפחת פוצ'י חזרה להתעשר ולהתבסס בעמדות-מפתח בעיר.  בין בני פוצ'י היו לפחות 20 אישים פוליטיים, שופטים, חברי מועצת העיר ו'ראשי עיר'. את מיטב כספם השקיעו במבנים וביצירות אמנות.
נצר למשפחה, אנטוניו די פוצ'ו פוצ'י (1350- 1416) היה פוליטיקאי ואדריכל.  הוא השתתף בבניית הלוג'יה בכיכר הסיניוריה, ובשנת 1404 רכש את קפלת סן סבסטיאנו בכנסיית סנטיסימה אנונציאטה.  תחילה, המשפחה הקימה בבזיליקה זו 'אורטוריה' בעיצובו של האדריכל Michelozzo, ובשנת 1475 צייר האמן piero del pollaiolo את יצירת המופת 'מות הקדושים של סן סבסטיאן'  כמזבח לקפלה המשפחתית [נמצא כיום בגלריה הלאומית בלונדון].

 
                                                  
                             
3. בנו של אנטוניו, פוצ'ו פוצ'י התחיל את הקריירה שלו כסוחר והצליח בפעילותו הפיננסית בפירנצה.  כאשר התעשר - הוא מכר את נכסיו באזור סנטה קרוצ'ה והמשפחה עברה לשכונה ליד כנסיית San Michele Visdomini.  למעשה, שם מתגוררת המשפחה עד עצם היום הזה, אם-כי לא ברציפות.
 
4. בני פוצ'י נודעו בקשריהם הטובים עם משפחת דה מדיצ'י.  כאשר קוזימו 'הזקן' נשלח לכלא לפני הוצאתו לגלות (1433) – היו אלו בני פוצ'י אשר גייסו עבורו סכום נאה, אשר נועד לשיפור תנאי כליאתו. ומאז, משפחת פוצ'י  צברה יוקרה עם מינוי שלושה קרדינלים תוך כמה עשורים.
 
בשנת 1483 חגגו בני פוצ'י את נישואיו של ג'יאנוצו עם לוקרציה ממשפחת ביני. לכבוד החתונה,  לורנצו 'המפואר' המדיצ'י הכין מתנה מקורית: הוא הזמין במיוחד את האמן סנדרו בוטיצ'לי להכין 4 'לוחות' מצוירים, המתארים את Nastagio degli Onesti – יצירה המבוססת על סיפור מאת בוקאצ'יו.  הסצנות המפוארות גדושות בפרטי יום-יום, מהן ניתן ללמוד על החיים בפירנצה באותה עת. למשל – השימוש במזלגות-אוכל, כלי-שולחן מכסף ועוד. במשך מאות השנים, שלושה מן הלוחות הגיעו לקטלוניה, ונמצאים כיום במוזיאון הפראדו בספרד. א ב ל -הלוח הרביעי.....נעלם! ובמשך כ-500 שנים לא היה ברור מה עלה בגורלו. רק בעשורים האחרונים התברר, שהלוח נמצא ברשות משפחת פוצ'י. לפני שנים אחדות הוצג הלוח שנמצא בתערוכה "תשוקה וחן בציור הפלורנטיני של המאה ה-15", שהייתה התצוגה הגדולה ביותר של יצירות בוטיצ'לי אשר הוצגה אי פעם.
 
5. בשנת 1518 הזמין פרנצ'סקו פוצ'י את האמן הנודע Pontormo, כדי לעטר את הכנסייה הסמוכה לארמון המשפחתי, כנסיית סן מיקלה .Visdomini היצירה החדשנית, בה נראית משפחת פוצ'י כמשפחה הקדושה, תוארה ע"י וזארי כאחת המושלמות ביותר.

                   
 
6. באמצע המאה ה-16  שופץ הארמון המשפחתי בידי האדריכל ברנרדו Buontalenti.  בנוסף, משפחת פוצ'י מימנה את הקמת האכסדרה החיצונית של הבזיליקה סנטיסימה אנונציאטה, המקשרת בינה לבין הכיכר היפה. השלמת הרחבה נחגגה באירוע ססגוני בשנת 1601. שמותיהם של שני בני פוצ'י מתנוססים על האפריז שבחזית הכנסייה, וסמל המשפחה מעטר בגאווה את רצפת הכניסה, כפי שרואים גם בתמונה 1.
במרכז התמונה ניתן לזהות את השם – PUCCII.
 
7. והנה...בשנת 1559, פנדולפו פוצ'י הביע את תמיכתו בחידוש הרפובליקה הפיורנטינית. הדבר לא היה מקובל על קוזימו ה-1 והוא  ביקש להסגיר את פנדולפו באשמת-שווא. בתגובה, פנדולפו פוצ'י זמם לפגוע בדוכס הגדול, בתמיכת נכבדים נוספים בפירנצה. בני פוצ'י ידעו שקוזימו אמור להגיע עם הפמליה שלו, כרגיל, לבזיליקה של סנטסימה אנונציאטה. בשעה שהתהלוכה עברה ליד פאלאצו פוצ'י, בפינת Via de' Servi  - אנשי פוצ'י ארבו לקוזימו והתכוונו לירות בו  דרך החלון שבארמון...  אבל - "השירותים החשאיים" של המדיצ'י לכדו את פנדולפי פוצ'י והעמידו אותו ואת אנשיו למשפט. בסופו של דבר, פנדולפו פוצ'י נתלה על חלון Bargello ורכוש המשפחה הוחרם.  אך לא די בכך: כדי להבטיח שמקרה כזה לא יחזור לעולם – החלון בפינת ארמון פוצ'י נאטם לנצח!
                                                      
8. רק כעבור שנים השתקמו היחסים בין משפחת פוצ'י לבין בני מדיצ'י. ואז – ניקולו פוצ'י שיפץ את הארמון היפה של המשפחה.      ..מאז חלפו מאות שנים....  הצאצאים החשובים האחרון של המשפחה היו האחים אמיליו ופוצ'ו פיצ'י. פוצ'ו נודע כמנהל הספורט של CONI ועוד. אחיו אמיליו הוא שייסד אחרי מל"ע את בית האופנה היוקרתי, שהתפרסם במיוחד בשנות השישים והשבעים. העיצוב הראשון של אמיליו פוצ'י היה חליפת סקי....ועד מותו עיצב למיטב הידוענים, כולל ביונסה.
                      
 
9. בשנות ה -60 ירשו שני האחים את הארמון המשפחתי. אמיליו בחר בחלק השמאלי ובו הקים את מרכז בית האופנה שלו.  בחלק האחר, הפנימי, יצר פוצ'י גלריה מסחרית למלאכות יד, אשר עדיין קיימת. הציור המפורסם של בוטיצ'לי נמצא ברשות כריסטינה, אלמנתו של מעצב האופנה אמיליו פוצ'י.
 
* חוויה מרתקת ומומלצת היא לסייר בארמון פוצ'י - מהאכסדרה המפוארת, דרך הפטיו והגינה,             ועד לקומות העליונות.     ראו אלבום מצורף.    שבת שלום!

סיור קצר, מהדואומו ועד בזיליקה סנטיסימה אננוציאטה,
​דרך ויה דיי סרווי,  ויה פוצ'י, ארמון פוצ'י וכנסיית סן מיקלה ויזדומיני.

 

                                                      
 
 
תגובות הוסף תגובה הוסף תגובה
4.
תודה
27/08/17 06:04
מאת: רחל
תודה איילה
3.
ידעו לחיות באיטליה
26/08/17 13:56
מאת: בינה ואן דר ווין
תודה איילה על המאמר המרתק.
אנשים מוכשרים. מההסטטריה
2.
מרתק
26/08/17 11:53
מאת: רונית בן שושן
נחמד לקרוא בשבת על השושלות האלה.
עושה חשק לטייל בפירנצה שוב.
1.
שבת שלום לך,
26/08/17 05:35
מאת: Dolly Rosenberg
תודה איילה, פוסט מעניין ומלמד!
 
 
דף הבית